Kahveler

Espresso: Espressso makinesi ile 9 barlık buhar basıncı ve 86-96 derecede demlenmiş kahvedir. Cappuccino, latte, americano gibi bir çok kahvenin temelini oluşturur.

Americano: Espresso’ya sıcak su eklenmesiyle hazırlanan kahvedir.

Iced Americano: Americano’nun sıcak su yerine soğuk su ve buzla hazırlanmış halidir.

Macchiato: Espresso üzerine mikro süt köpüğü eklenerek servis edilen espresso bazlı kahvedir. İtalyanca kelime anlamı “süt lekesi” dir. Süt ilavesi ile yapılan bu lekeleme işlemi, espresso’ya köpürtülen sütün kremasının az miktarda ilavesi ile hazırlanır.

Cortado: 2 shot espresso ve yine aynı oranda sıcak sütten oluşur. Kendisine has bir cam bardakta servis edilir.

Cappuccino: Espresso üzerine buharda köpürtülmüş süt ve köpüğünün ilavesiyle oluşan kahvedir. Genelikle kabul edilen 1/3 oranından bahsedebilir. Espresso fincanından daha büyük olan cappuccino fincanının 1/3’ü espresso, 1/3’ü sıcak süt ve 1/3’ü sütün köpüğü ile hazırlanmaktadır.

 Flat White: kahve literatürüne Avustralya yada Yeni Zelanda’dan gelen bir kahve olup, cappuccino’nun bol ve yüksek köpüklü versiyonunun bir alternatifi ya da latte’nin daha çok kahve barındıran bir alternatifi olarak düşünülebilir. Az köpüklü cappuccino yada cappuccino fincanındaki latte olarak da tanımlanabilir.

Latte: Espressonun lezzetini sıcak süt ilavesi ile yumuşatma eğiliminde olan kahveseverlerce tercih edilen kahvedir. Cappuccino’ya göre süt oranı daha fazladır. İtalyanca kelime anlamı “süt” tür. “Sütlü kahve” anlamında kullanılmaktadır.

Iced Latte: Espressonun lezzetini soğuk süt ve buz ilavesi ile yumuşatma eğiliminde olan kahveseverlerce tercih edilen soğuk kahvedir. Özellikle kahvelerinde süt tadını arayanların yaz günlerindeki favori kahvesidir.

Cold Brew : Buzlu su ile, yaklaşık 24 saat süresince demlenmiş soğuk kahvedir.

Frappé : Soğuk veya buzlu İnstant kahve ve süt karışımı ile hazırlanan kahvedir. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin favori kahvesidir.